Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově  Brodě se podle údajů v Deníku  během dvou dnů zúčastnlo 17 tisíc lidí a tito si mohli vybrat z nabídky 179 vystavovatelů. 

Příští ročník bude 5.a 6. října 2018 ponese se v duchu motta Století samoty.  Připomene tak stoleté výročí rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku samostatného Ćeskoslovenska. 

Na knižním veletrhu podepisovali své knihy např. Michal Viewegh, Karel Pacner, Jiří Padevět nebo Václav Klaus. Velkému zájmu se těšil profesor Martin Hilský, který přeložil kompletní dílo Williama Shkespeara do češtiny. Svou knihu také podepisoval Jiří  Kájínek.

 

V pátek a v sobotu 20. a 21. října proběhne již 27. ročník Podzimního knižního veletrhu v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Doprovodný program je velmi pestrý, vystoupí v něm tradiční a oblíbení hosté např. Martin Hilský, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř, Jáchym Topol, Václav Klaus, Michal Viewegh, Iva Pekárková, Luboš Hejlík, Jan Bauer a řada dalších osobností. Své knihy představí mnoho nakladatelů a vydavatelů. Některé knihy jsou zde prodávany za výhodné ceny.

Vstupenka stojí 60 Kč, pokud předložíte vstupenku z loňského veletrhu zaplatíte jen 10 Kč. Platí po celé dva dny veletrhu a může ji využít  postupně  celá rodina.

Otevírací doba v pátek 10-19 hod., sobota 9-17 hod. 

 

110. Nobelovu cenu za literaturu letos získal Kazuo Išiguro, britský spisovatel japonského původu za své dílo "velké emocionální síly". Kazuo Išiguru žije v Británii od roku 1960. V roce 1981 publikoval první povídky, o rok později vyšel jeho první román A Pale View of Hills, příběh japonské vdovy žijící v Anglii. V roce 1986 následoval další román "Malíř pomíjivého světa", který byl navrhnut na Bookerovu cenu. Třetí román "Soumrak dne" už získal Brookerovu cenu a následně byl zfilmován s Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích. Do dnešního dne vydal další tří romány.Romány jsou psány v první osobě, buď formou vzpomínek nebo deníkových záznamů.

 

Jediný Čech, který získal Nobelovu cenu za literaturu byl v roce 1984 Jaroslav Seifert.

 

Nobelovu cenu za literaturu získalo také 14 žen. 

Nejstarší držitelce Doris Lessingové oceněné v r. 2007 bylo 88 let a nejmladšímu oceněnému bylo 41 let a by jím v roce 1907 Rudyard Kipling, autor "Knihy džunglí".

 

 

Již počtvrté ocenila Asociace vydavatelů audioknih nejlepší vydavatelské počiny v oblasti mluveného slova za rok 2016. Nejvíce ocenění a  absolutním vítězem se stal  titul Spalovač mrtvol vydavatelství AudioStory, interpret herec Lukáš Hlavica.  Udělena byla také cena posluchačů, kdy hlasovalo více než pět tisíc příznivců audioknížek a mluveného slova. Tuto cenu  získala kniha Karla Poláčka "Bylo nás pět" v interpretaci Jana Zadražila. Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos mluveného slova získala herečka Hana Maciuchová.

 

 

 

Víte, že od čtvrtka 11.5. do neděle 14.5. probíhá v holešovickém Průmyslovém paláci   veletrh knih nazvaný Svět knihy 2017?

Čtyřista vystavovatelů představí své publikace návštěvníkům velethru a setkat se zde můžete i s několika autory knih jak domácími tak i  ze zahraničí (např. irský spisovatel John Boyne, izraelský autor knih pro děti i dospělé Uri Orlev, u nás známý polský spisovatel Mariusz Szczygiel nebo ve Švýcarsku žijící spisovatelka Corinne Hofmannová, autorka bestselleru Bílá masajka).

 

 

 Zajímavá fakta o knize:

 

 

Původ slova "Kniha" pochází od Římanů, kteří používali tenkou vrstvu "liber", která se nachází mezi kůrou a dřevem stromů na psaní, tedy latinské slovo pro knihu "Liber". Anglické slovoa "book" pochází z dánského slova pro knihu "bog", což znamená  bříza. První lidé v Dánsku psali právě na březovou kůru.

 

Historie Měsíce knihy se začala psát v r. 1955, kdy proběhl první ročník. Po roce 1989 přestal být Měsíc knihy akcí oficiálně řízenou z ministerstva a postupně téměř zanikl. Na jeho místo nastoupil např.  od r. 1996 Týden knihoven, jehož hlavním cílem je propagace knihoven, jako míst, kde si lidé mohou knihu vypůjčit, ale také jako kulturních zařízení. Týden knihoven vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, který také v posledních letech organizoval akci s názvem Březen - měsíc internetu a od roku 2010  vyhlásil nultý ročník akce  Březen - měsíc  čtenářů. V posledních letech se k akci v březnu připojují i knihkupectví, která nabízejí zákazníkům výrazné slevy na nákup knih a pořádají zajímavá setkání s autory. Také probíhají  tzv. knižní čtvrtky, kdy vydavatelé v tento den pouští do knihkupectví řadu nových knih.

 

Víte, že :

 

v počtu knihoven a v počtu přečtených knih na osobu je Česko mezi první desítkou zemí celého světa,
v roce 2016 v Česku připadá průměrně na jednu osobu 48,5 přečtených knih,

nejznámější českou knihou je kniha Jaroslava Haška "Osudy dobrého vojáka Švejka", která byla přeložena do 54 jazyků světa, 

nejvíce vydávanou knihou je Bible,

nejprodávanější autorkou všech dob je Agathe Christie, autorka detektivních příběhů. Od r. 1920 se prodalo přes miliardu  výtisků jejich knih v anglickém jazyce a o další miliardu více v 45 cizích jazycích, více se prodalo pouze Bible a knih Williama Shakespeara.

vzácně první vydání knihy "Alenka v říši divů" od Lewise Carrolla byla vydražena za 1,5 milionů dolarů na aukci v New Yorku a stala se tak nejdražší dětskou knihou v historii,

největší knihou je kompletní buddhistická bible (nebo buddhistické bible), které byly ryté do 729 bílých mramorových tablet-tabulí, které jsou postaveny do čtverce, přičmž každý je chráněn malým chrámem,

největší knihovna na světě je knihovna kongresu, Washingtron DC, v USA, která obsahuje 28 milionů knih a má 532 km regálů. Pokud byste šli cca 50 km za hodinu, trvalo by vám těsně pod 8 hod. projít všechny,

největší knihkupectví je Barbes a Noble knihkupectví v New York City, v USA, které má 20.71 km z regálů a zabírá plochu 14,330 m2,