Víte, že knihou měsíce června se stala audiokniha Aleny Mornštajnové z názvem Hana? Audioknižní verzi oceňovaného románu  Hana o celkové délce 9 hod. a 20 min. připravila pro vadavatelství OneHotBook režisérka Jitka Škápíková  a knihu načetla herečka Lenka Vlasáková spolu s Terezou Dočkalovou. 

_

 

Od 10. do 13. května probíhá na pražském Výstavišti největší svátek literatury v Česku, tj. 24. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Více než šest stovek vystavovatelů, 29 národních literatur, tisíce knih a hlavně přijede do česka řada zahraničních hostů v čele s tvůrcem thrilerů Robinem Cookem, Antóniem Lobo Antunesem nebo Drago Jančarem. Z českých autorů svou novinku představí Michal Viewegh, nově vznikající komiks představí Jan Novák a Jaromír 99, o historii můžete diskutovat s Pavlem Kosatíkem. Přítomen bude také  Jáchym Topol aj. Hitem bude asi kontroverzní osobní zpověď Gabriely Koukalové. 

 

 

Spisovatel Michal Viewegh vydal novou knihu s názvem Muž a žena a současně přešel k jinému nakladatelství - Ikar. Za více jak 20 let se celkový náklad  jeho knih, podle údajů z Deníku, přiblížil  2 milionům kusů.

Obec Dudín vydala moc krásnou knihu, kterou zpracovala paní Jaroslava Paulusová spolu s Vojtěchem Novákem s názvem  Dudín - historie a současnost. Kniha je rozdělena do několika částí. První část zachycuje vývoj obce od první písemné zmínky v r. 1226, druhá část zachycuje válečné utrpení a život dudínských rodin v I. sv. válce, následují 20. a 30. léta, 2. sv. válka a 50. léta a končí vývojem obce od sametové revoluce do současnosti. Třetí část knihy obsahuje několik samostatných kapitol ze života obce, čtvrtá část jsou vzpomínky Josefa Zabloudila na běžný denní život jeho rodiny od r. 1901 a pověsti týkající se Dudína a Bukové. Podstatnou část knihy tvoří zpracování historie jednotlivých domů a jejich obyvatel po třicetileté válce do současnosti. 

 

Nejprodávanější knihou na předvánočním trhu podle "Deníku" byl humoristický román Saturnin se vrací (9708 ks) z pera publicisty a bývalého politika Miroslava Macka, který navazuje na slavnou knihu Zdeňka Jirotky Saturnin.

Druhou prodejně nejúspěšnější knihou se stala detektivka Hadrový panák (4785 ks), britského spisovatele Daniela Colea, třetí příčku obsadila reportážní kniha Boss Babiš (3940 ks) o Andreji Babišovi od novináře Jaroslava Kmenty. 

Z dětských knih se před Vánocemi nejvíce prodával dvanáctý díl "Deník malého poseroutky - Výprava za teplem" (3407 ks).

 

Věděli jste, že si letos připomínáme 70 let od založení   Společnosti bratří Čapků ?  Cílem této společnosti je sdružovat a získávat přátele a ctitele tvorby bratří Čapků, rozvíjet a prohlubovat znalosti jejich díla a života a morálně i jinak podporovat bádání pracovníků, kteří se zabývají dílem a životem výtvarníka a spisovatele Josefa Čapka (1887-1945) a novináře, spisovatele a dramatika Karla Čapka (1890-1938). Tato společnost má aktuálne 579 členů (334 pražských, 245 mimopražských, 4 čestné a 4 zahraniční), nedisponuje žádnými spolkovými prostory a veškerá  činnost jejich představitelů je nehonorovaná.

Víte, že v našem regionu, tedy v Kraji Vysočina, vyšlo před Vánocemi několik nových knih?

Krásná a zajímavá je kniha od pelhřimovských autorů Karla Kratochvíla, Pavla Holuba a kol. s názvem "Kniha o koupi pelhřimovského statku", jedná se o pamětní spis o sporu pelhřimovských měšťanů s vrchností z druhé poloviny 16. století. Je v ní popsán i celý průběh stížností vyskytenských sedláků proti pánům Karlovi Říčanskému a Šebastiánu Leskovcovi ve věci zatopení luk rybníkem Kladiny.

Zajímavý je také překlad kroniky - Pamětní kniha obce  Německá Vyskytná, kterou přeložil z němčiny, doplnil  a vydal vlastním nákladem 24-letý Václav Nečada. Autorem kroniky je vyskytenský občan, Němec, Augistin Siegl a je to spíše německý pohled na události až do roku 1945.

Obě výše uvedené knihy si můžete půjčit v naší knihovně.

Pro milovníky vlaků a železnice obecně vyšla publikace autorů Karel Černý a Martin Navrátil "Posázavská dráha Žďár - Německý Brod- Světlá - Kácov".

Další zajímavá publikace "Žďár nad Sázavou včera a dnes", jsou to snímky žďárského fotografa Milana Šustra. Nabízí srovnávací snímky města vedle historického fota je vždy umístěna i současná fotka stejného místa. Texty doplnil Miloslav Lopaur.

 Zavzpomínat na staré časy můžete také nad Knihou "Zmizelé Nové Město na Moravě" od kolektivu autorů vydalo Horácké muzeum  a  dále "Vzpomínky na Cyrila Musila od Heleny Zelené Křížové.

Další třísetstránkové dílo od Michala Kampa z havlíčkobrodského muzea "Konec 2. světové války" 

Umělecké fotografie významných přírodních zajímavostí, památek, měst a obcí na Vysočině nabízí kniha s názvem Vysočina od Vladimíra Kunce.

Procházku Humpolcem v období 19. a 20. století nabízí dílo Zdeňka Škrabánka  "Ve starých humpoleckých uličkách" Jednotlivé ulice ve Žďáru nad Sázavou popisuje zase pokračování oblíbené publikace "Žďárský uličník II/1" Miloslav Lopaur.

 

Pro čtenáře , kteří preferují spíše beletrii,  tu je kniha sbírka povídek od Vladimíry Valové s názvem "Do vnitrozemí". 

Další knihou je kniha s názvem "Měj mě rád/a" od Markéty Hejkalové, spisovatelky a zakladatelky Podzimního knižního veletrhu v H. Brodě. Děj se odehrává od r. 1902 do r. 2017 a vystupují v ní  mimo jiné i dvě skutečné postavy vdova po Reinhardu Heydrichovi Lina, která se v šedesátých letech provdala do Finska a komunistický prokurátor Karel Čížek, nechvalně proslulý v procesech z padesátých let.

 

V letošním roce získala titul Knihovna Vysočiny v okrese  Pelhřimov Místní knihovna v Čejkově, paní knihovnice Jana Floriánová a ocenění druhého stupně získala Místní knihovna v Krasoňově, knihovnice Marcela Štěpánová. Předání ocenění proběhlo v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Byl to již šestnáctý ročník akce, která oceňuje práci knihovníků neprofesionálních knihoven v Kraji Vysočina. 

 

Dvě ocenění z šestého ročníku celostátní soutěže Kamarádka knihovna získaly dvě knihovny z Pelhřimovska.  Městská knihovna Pelhřimov obsadila ve své kategorii třetí místo a Městská knihovna Kamenice nad Lipou v kategorii obcí do 5 tisíc obyvatel  místo druhé.
V rámci hodnocení prostředí knihovny se navíc právě pelhřimovská knihovna může pyšnit přívlastkem i nejbarevnější knihovna Česka.

 

V Pelhřimovském deníku vyšel článek, že se Českem  šíří digitální demence. Mohou za to rodiče, kteří dětem nečtou. Je pro ně pohodlnější vložit dětem do rukou tablet. Děti pak neumějí pořádně mluvit, a některé neporozumí obyčejnému mluvenému slovu. Řečové centrum v mozku, které má sluchové vjemy zpracovávat, totiž dětem zakrní. Neumějí se pak soustředit, chybí jim také slovní zásoba.  Rodičové  čtěte dětem!

 

Sedm důvodů, proč číst knihy a vzdělávat se
Magazín Dreamlife, 29. Března 2016
Znáte ten moment, kdy se úplně nedokážete vyjádřit? Kdy hledáte slova a nedokážete formulovat větu? Dejte si pozor, může to být známka toho, že málo čtete. Dnes si ukážeme důvody, proč číst knihy.

Dnešní doba velice podceňuje význam čtení knih. Pomalu je nahrazují internetové články, e-magazíny, videa a jiná média. Spousta lidí také zatracuje knihy z toho důvodu, že je to podle nich ztráta času. Přitom i knihy, které jsou čistě beletrické vám zlepší náladu, dokáží vás na chvíli odpoutat od reálného světa a můžete procházet hromady světů jiných. Ovšem člověk by měl také někdy zůstat nohama pevně na zemi. Naučných knih jsou tisíce a tisíce. Každý si najde obor, který ho zajímá. A pokud stále nejste přesvědčení, zde máte pár důvodů proč číst knihy.
1.Rozvíjení slovní zásoby – To je jeden z hlavních důvodů. Pokud hodně čtete, setkáváte se s mnoha větami, vidíte spousty slov. Časem se vám tyto slova a jejich význam vryje do paměti a automaticky je začnete používat v běžné konverzaci. Poté se vám bude již málokdy stávat, že budete hledat slova a nebude vědět, jak se vyjádřit.
2.Zlepšení gramatiky – Když už mluvíme o automatickém ukládání slov do paměti, týká se to i správného i/y bez použití zdůvodnění. Tím se zrychlí i váš psaný projev a zabijete dvě mouchy jednou ranou.
3.Obohacení o nové informace – Tohle se týká převážně naučných knih, ale některá moudra se dají pochytit i z fikce. Můžete se vymlouvat na to, že na internetu máte informace mnohem rychleji. Ovšem málokdy najdete stránku, která je tak obsáhlá a popisuje všechno do posledního detailu.
4.Vyplnění volného času – Cestujete hromadnou dopravou? Pracovat na notebooku se takhle dost dobře nedá, maximálně můžete vyřešit pár telefonátů, což je v tramvaji také dost nepříjemné. Pokud si ale vezmete knihu, něco se přiučíte a ještě k tomu neztratíte žádný drahocenný čas.
5.Soustředění – Málokterá věc dokáže tak dobře procvičit a otestovat vaše soustředění, jako čtení. Věřte mi, že se vám bude snažit vloudit mnoho faktorů do pozornosti a bude vám ze začátku dělat problém číst na hlučnějších místech. Pokud ovšem najedete 1.téma, které vás opravdu zajímá, můžete se také velice jednoduše ocitnout v situaci, kde budete takovým způsobem zabraní do čtení, až přejedete zastávku.
6.Dostupnost – Čtení knih dokáže být velice levná záležitost. Stačí si za pár korun pořídit průkazku do knihovny a můžete si s radostí půjčovat. Nebo si pořiďte elektronickou čtečku a stahujte si knihy za minimální ceny. Klasickou možností je nakupování v knihkupectvích a knihy ukládat do domácí knihovny. Máte tak jistotu, že se ke knížce můžete vždy vrátit.
7.Zábava – Poslední, ale rozhodně stejně důležitý faktor. Je vědecky dokázáno, že čtení dlouhodobě snižuje hladinu stresu a spousta lidí je používá jako formu odreagování. Není nad to si přečíst nějaký zajímavý příběh nebo se přiučit novým věcem, které vás baví.
Ze začátku může být vaše čtení pomalé a budete pravděpodobně často ztrácet pozornost, ale postupně se všechno začne zlepšovat a možná právě ve čtení knih najdete vášeň a chvilky s knihou v ruce pro vás budou příjemným odpočinkem a časem, kdy načerpáte novou energii.

 

 

Víte, že Češi loni utratili za knihy o 300 milionů víc než o rok dříve, tj. 7,8 miliardy korun včetně DPH. V číslech jsou započteny i tržby za audio-knihy a e-knihy, jejichž prodej rostl rychleji než u knih fyzických, prodalo se jich přes milion. Vyšlo ale nejméně knižních titulů od roku 2006.

Tento odhadovaný obrat uvedl Svaz českých knihkupců a nakladatelů ve výroční zprávě. 

 

Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově  Brodě se podle údajů v Deníku  během dvou dnů zúčastnlo 17 tisíc lidí a tito si mohli vybrat z nabídky 179 vystavovatelů. 

Příští ročník bude 5.a 6. října 2018 ponese se v duchu motta Století samoty.  Připomene tak stoleté výročí rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku samostatného Ćeskoslovenska. 

Na knižním veletrhu podepisovali své knihy např. Michal Viewegh, Karel Pacner, Jiří Padevět nebo Václav Klaus. Velkému zájmu se těšil profesor Martin Hilský, který přeložil kompletní dílo Williama Shkespeara do češtiny. Svou knihu také podepisoval Jiří  Kájínek.

 

V pátek a v sobotu 20. a 21. října proběhne již 27. ročník Podzimního knižního veletrhu v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Doprovodný program je velmi pestrý, vystoupí v něm tradiční a oblíbení hosté např. Martin Hilský, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř, Jáchym Topol, Václav Klaus, Michal Viewegh, Iva Pekárková, Luboš Hejlík, Jan Bauer a řada dalších osobností. Své knihy představí mnoho nakladatelů a vydavatelů. Některé knihy jsou zde prodávany za výhodné ceny.

Vstupenka stojí 60 Kč, pokud předložíte vstupenku z loňského veletrhu zaplatíte jen 10 Kč. Platí po celé dva dny veletrhu a může ji využít  postupně  celá rodina.

Otevírací doba v pátek 10-19 hod., sobota 9-17 hod. 

 

110. Nobelovu cenu za literaturu letos získal Kazuo Išiguro, britský spisovatel japonského původu za své dílo "velké emocionální síly". Kazuo Išiguru žije v Británii od roku 1960. V roce 1981 publikoval první povídky, o rok později vyšel jeho první román A Pale View of Hills, příběh japonské vdovy žijící v Anglii. V roce 1986 následoval další román "Malíř pomíjivého světa", který byl navrhnut na Bookerovu cenu. Třetí román "Soumrak dne" už získal Brookerovu cenu a následně byl zfilmován s Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích. Do dnešního dne vydal další tří romány.Romány jsou psány v první osobě, buď formou vzpomínek nebo deníkových záznamů.

 

Jediný Čech, který získal Nobelovu cenu za literaturu byl v roce 1984 Jaroslav Seifert.

 

Nobelovu cenu za literaturu získalo také 14 žen. 

Nejstarší držitelce Doris Lessingové oceněné v r. 2007 bylo 88 let a nejmladšímu oceněnému bylo 41 let a by jím v roce 1907 Rudyard Kipling, autor "Knihy džunglí".

 

 

Již počtvrté ocenila Asociace vydavatelů audioknih nejlepší vydavatelské počiny v oblasti mluveného slova za rok 2016. Nejvíce ocenění a  absolutním vítězem se stal  titul Spalovač mrtvol vydavatelství AudioStory, interpret herec Lukáš Hlavica.  Udělena byla také cena posluchačů, kdy hlasovalo více než pět tisíc příznivců audioknížek a mluveného slova. Tuto cenu  získala kniha Karla Poláčka "Bylo nás pět" v interpretaci Jana Zadražila. Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos mluveného slova získala herečka Hana Maciuchová.

 

 

 

Víte, že od čtvrtka 11.5. do neděle 14.5. probíhá v holešovickém Průmyslovém paláci   veletrh knih nazvaný Svět knihy 2017?

Čtyřista vystavovatelů představí své publikace návštěvníkům velethru a setkat se zde můžete i s několika autory knih jak domácími tak i  ze zahraničí (např. irský spisovatel John Boyne, izraelský autor knih pro děti i dospělé Uri Orlev, u nás známý polský spisovatel Mariusz Szczygiel nebo ve Švýcarsku žijící spisovatelka Corinne Hofmannová, autorka bestselleru Bílá masajka).

 

 

 Zajímavá fakta o knize:

 

 

Původ slova "Kniha" pochází od Římanů, kteří používali tenkou vrstvu "liber", která se nachází mezi kůrou a dřevem stromů na psaní, tedy latinské slovo pro knihu "Liber". Anglické slovoa "book" pochází z dánského slova pro knihu "bog", což znamená  bříza. První lidé v Dánsku psali právě na březovou kůru.

 

Historie Měsíce knihy se začala psát v r. 1955, kdy proběhl první ročník. Po roce 1989 přestal být Měsíc knihy akcí oficiálně řízenou z ministerstva a postupně téměř zanikl. Na jeho místo nastoupil např.  od r. 1996 Týden knihoven, jehož hlavním cílem je propagace knihoven, jako míst, kde si lidé mohou knihu vypůjčit, ale také jako kulturních zařízení. Týden knihoven vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, který také v posledních letech organizoval akci s názvem Březen - měsíc internetu a od roku 2010  vyhlásil nultý ročník akce  Březen - měsíc  čtenářů. V posledních letech se k akci v březnu připojují i knihkupectví, která nabízejí zákazníkům výrazné slevy na nákup knih a pořádají zajímavá setkání s autory. Také probíhají  tzv. knižní čtvrtky, kdy vydavatelé v tento den pouští do knihkupectví řadu nových knih.

 

Víte, že :

 

v počtu knihoven a v počtu přečtených knih na osobu je Česko mezi první desítkou zemí celého světa,
v roce 2016 v Česku připadá průměrně na jednu osobu 48,5 přečtených knih,

nejznámější českou knihou je kniha Jaroslava Haška "Osudy dobrého vojáka Švejka", která byla přeložena do 54 jazyků světa, 

nejvíce vydávanou knihou je Bible,

nejprodávanější autorkou všech dob je Agathe Christie, autorka detektivních příběhů. Od r. 1920 se prodalo přes miliardu  výtisků jejich knih v anglickém jazyce a o další miliardu více v 45 cizích jazycích, více se prodalo pouze Bible a knih Williama Shakespeara.

vzácně první vydání knihy "Alenka v říši divů" od Lewise Carrolla byla vydražena za 1,5 milionů dolarů na aukci v New Yorku a stala se tak nejdražší dětskou knihou v historii,

největší knihou je kompletní buddhistická bible (nebo buddhistické bible), které byly ryté do 729 bílých mramorových tablet-tabulí, které jsou postaveny do čtverce, přičmž každý je chráněn malým chrámem,

největší knihovna na světě je knihovna kongresu, Washingtron DC, v USA, která obsahuje 28 milionů knih a má 532 km regálů. Pokud byste šli cca 50 km za hodinu, trvalo by vám těsně pod 8 hod. projít všechny,

největší knihkupectví je Barbes a Noble knihkupectví v New York City, v USA, které má 20.71 km z regálů a zabírá plochu 14,330 m2,

 

Bojte se člověka, který přečetl jen jednu knihu.
Denis Diderot.