ROK 2019

 

 

Knihovna zve  na již III. kreativní večer, který se uskuteční v zasedací síni obecního úřadu od 19. hodin dne 18. ledna 2019 - obsah kurzu - PLETENÍ Z PAPÍRU - pokračování. Přijďte i začátečníci, vše se rychle doučíte !!!  Případné dotazy I. Valentová tel. 724039920, kurzovné 50 Kč na materiál.

Beseda u kávy bude 30. ledna od 19. hod. v zasedací síní obecního úřadu na téma Proč je dobré se hýbat a jak si pomoci od bolestí, přednášet bude Robert Pospíchal,(www.robertpospichal.cz) který při své práci využívá různé druhy masáží, chiropraktické techniky, nově i frekvenční metody a je zastáncem alternativních metod a přírodních produktů. Přijďte se svými bolístkami, třeba na ně dostanete odpověď!

 

Rok 2018

V knihovně můžete vidět vánoční výstavu "Betlémy na pohlednicích" a současně krásné vánoční perníčky Dany Drahné. 

Knihovna ve spolupráci se základní školou připravuje

na 9. prosince JARMARK a to od 13. do 17. hod. v Kulturním domě ve Vyskytné.  V PŘÍPADĚ  ZÁJMU O PRODEJ VAŠICH VÝROBKU SE PŘIHLASTE NA TEL.ČÍSLE 734 472 923. Součástí jarmarku budou dílničky pro děti, kdy si budou moci děti ozdobit perníčky, vyrobit vánoční ozdobičky aj. Nejmenší děti si budou moci pohrát v dětském koutku s hračkami aby si rodiče mohli v klidu dát kávu apod. Srdečně zveme!!!

Další 2. kreativní večer se uskuteční 7.12. od 19. hod. v zasedací síni obecního úřadu. Budeme pokračovat v pletení z papíru, složitější vzory a naučíme se také netradiční ozdoby z vodního skla. Kurzovné 50 Kč na materiál. Dotazy Irča Valentová tel. 724 039 920.

Beseda u kávy bude 28.11. od 19. hod. Přijede historik a novinář Lidových novin Petr Zídek a bude besedovat na téma "Tajná láska prezidenta Masaryka", ale i o dalších věcech, které Vás zajímají.  O Masarykovi a jeho tajné lásce napsal knihu, kterou si budeme moci koupit a nechat podepsat, napsal i jiné zajímavé knihy. Takže tentokrát si vezměte na besedu i peníze!!!

Kreativní večery budou pokračovat 1x za měsíc, příště se budeme ještě učit plést z papíru. Dále se budeme učit vyrábět krásné věci z vodního skla a pak i drátkování. Přijďte, nebojte se naučit něco nového. Věkové složení účastníků bylo různorodé od 10 do 70 let.

Knihovna a paní Irena Valentová Vás zvou  dne 9. listopadu od 19. hod. na kreativní večer "Pleteme z papíru".  Kurzovné 50 Kč za materiál. Obsahem kurzu budou úplné základy od motání trubiček z papíru až po krásné vánoční ozdoby. V zasedací místnosti obecního úřadu. Dotazy na tel. 724039920-pí. Valentová

 

  Na chodbě obecního úřadu si můžete prohlédnout výstavu ke 100. výročí vzniku republiky. Tři panely jsou věnovány vyskytenským legionářům a padlím v 1. sv. válce, na dalších 3 panelech jsou dokumenty, co se  za sto roků ve Vyskytné postavilo, některé události a dokumenty z let 1918-45 a také živnostenské listy a dokumenty prvorepublikových živnostníků.  

 

Další výstavu k vzniku samostatného státu "Tady první republika"  je připravena v knihovně. Je zapůjčena z Národního pedagogického muzea a  knihovny  Praha.

 

31. října od 19. hod. opět začínají  Besedy u kávy,  zahájíme přednáškou  na téma "Vznik samostatného Československa", přednášet bude paní Miloslava Stehnová. Určitě přijďte, nenechte si to ujít, paní Stehnová vypráví úžasně !!

Další beseda bude 28. 11. 2018 na téma "Tajná láska prezidenta Masaryka", přednášet bude p. Zídek, mj. redaktor Lidových novin. 

 

Přijďte se podívat na krásné kresby studentky  Anetky Hodánkové z Vyskytné a také si můžete koupit výrobky chráněných dílen  Fokus  Pelhřimov a originální  povlaky - patchwork - na polštářky od Karly Bláhové.  Výstava v knihovně je otevřena každý pátek od 14 do 17 hod. po celé prázdniny. Srdečně zveme !!! 

 

 

Zveme seniory na Letní školu seniorů, která proběhne přes prázdniny ve Vyskytné a to vždy ve čtvrtek od 14. hod. v zasedací síni obecního úřadu. Jedná se o 5 přednášek na

 zajímavé téma.  Letní škola seniorů probíhá pod záštitou Kraje Vysočina.

Termíny přednášek, které trvají cca 1,5 hod. jsou následující:

28.6. Pojďte s námi do přírody za zdravím a poznáním aneb

         toulky Vysočinou

12.7. Rozehrané tóny pamětí aneb o hudbě, která uzdravuje

         mozek i srdce

26.7. Aby tělo nebolelo aneb jóga prstů, automasáže a cvičení

         na židli

 9.8. Jak si užít šťastné stáří aneb duševní hygiena pro seniory

23.8. Zdraví z rostlin aneb není zelenina, aby na něco nebyla

 

Srdečně zveme všechny seniory  z Vyskytné a okolí!!!

 

 

 

Knihovna připravila novou výstavu na téma "Léčba pastelkami".  Mandaly, které vytvořila paní Alena Vesecká přinášejí nejen  zklidnění, ale navozují pocit klidu a bezpečí. Přijďte se sami přesvědčit! Výstava potrvá do 28. června .

 

 

Ještě jsou volná místa na zájezd v sobotu 12. května. Pojede se na  hrad Bítov, odtud lodí po Vranovské přehradě, zajištěn je oběd a odpoledne prohlídka zámku Vranov. Návrat okolo 18. hod. Odjezd 7,30 z Vyskytné.

 

 

V knihovně je pro Vás připravena do 10.5.  výstava fotografii zvířat a lidí v Senegalu, autor Fr. Ježek. 

 

Přijďte se podívat na Velikonoční výstavu do knihovny, již začala a bude otevřena každý den od 14 do 17 hod. od středy 28.3. do pondělí 2.4.2018. Viz fotogalerie. (ale je tam toho daleko víc)

 

Připravuje se také na 12. května 2018 zájezd na zámek Vranov, projížďka po vranovské přehradě a prohlídka hradu Bítov. Zájezd bude provázet profesionální průvodkyně p. Lisová z cestovní kanceláře. Zajištěn bude oběd pro celý autobus.

Autobus zaplatí obecní úřad, vstupenky každý sám.

 

Poslední  Beseda u kávy v tomto pololetí bude 25.dubna od 19. hod. a nebude to vlastně beseda, ale bude se promítat film Josefa Novotného "Řeky Vysočiny". Je to velmi zajímavě udělaný film o 4 řekách Vysočiny a to Želivky, Jihlavy, Nežárky a Oslavy - putování po těchto řekách  začíná vždy u pramene řek po celé její trase až do míst, kde se vlévá do další řeky. Uvidíte úžasné záběry z ptačí perspektivy. Doplněna je písničkami textaře Jaroslava Hájka. 

 

Knihovna připravuje na duben výstavu fotografií z cesty dr. Františka Ježka po Senegalu. Fotografie  lidí i zvířat jsou opravdu profesioní. Přijďte se podívat, stojí to za to!

 

Od 28. března  do 2. dubna připravuje knihovna velkou prodejní Velikonoční výstavu. Kdo by chtěl něco prodat nebo vystavit na téma Velikonoce, přihlašte se do 25.3. v knihovně nebo na telefonu 734472923. Na prodej budou perníčky, ručně pletené košíky z proutí, velikonoční svíčky i ručně malovaná vajiíčka. V první části výstavy se také dozvíte jaké staré zvyky a obyčeje  se dříve dodržovaly o Velikonocích  a proč by měly být  velikonoční  svátky  slavnější než Vánoce.  

 

Beseda u kávy dne 28. března od 19. hod  bude na téma "Zvířata a lidé v Senegalu", bude přednášet a promítat dr. Fr. Ježek z Pelhřimova. 

 

Příští Beseda u kávy  bude 28. února od 19. hod. Budou se servírovat Minutky. Nebudou to bifteky ani kotletky, ale minutové hry , které budou servírovat sami autoři z literárního Klubu autorů Jižního města - Kajmani. Např. hudební režisér ČRo Vltava , básník, klaun a maratonec Igor Tausinger podá Minutku "Po kom to dítě vlastně je ?", Alena Vaněčková, spisovatelka a majitelka Muzea kočky na zámku Lnáře, servíruje "Žárlivost" nebo Marcela Matějková, spisovatelka a blogerka z Neviditelného psa předloží "Potopu světa". Bude i další překvapení. Bude-li zájem tak na Minutky naváže krátké autorské čtení, popř. beseda.

V únoru se můžete přijít podívat na další část výstavy spisovatelky Kláry Smolíkové "Vynálezce Alva". 

 

 Beseda u kávy se uskuteční ve středu 31. ledna 2018 od 19. hod. Přednášející paní Paulusová a Holánková budou vyprávět o cestování po Pobaltských republikách, bude se nejen promítat, ale i povídat o historii, současnosti a přírodě v Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

V lednu v knihovně proběhne výstava dětských komiksů spisovatelky Kláry Smolíkové "Na Hradě Bradě" Přijďte se podívat, stojí to za to, komiksy jsou nejen pro děti.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20. prosince budou dětem v knihovně resp. v družině číst myslivci pohádky a vezmou je také do lesa podívat na krmelec, kde přikrmují zvěř, bude-li sníh, ukáží dětem stopy zvěře

 

Zveme Vás na prodejní vánoční výstavu do knihovny. Výstava je otevřena od pátku 8.prosince každý všední den kromě pondělí od 14 do 17 hodin až do pátku 22. prosince. První část je zaměřena na tradiční Vánoce a prohlédnout si můžete také několik druhů papírových betlémů. Druhá část je prodejní, kdy si můžete koupit výrobky, které vyrobily ženy z Vyskytné a okolních obcí např. perníčky, perníkový adventní věnec, ručně malované svíčky či koule, nebo andělíčky z korálků a také velký výběr šitých a háčkovaných dětských čepiček, pečené čaje, ručně vázané dárkové deníčky a mnoho jiných drobných výrobků.   

 

 

Knihovna připravuje již tradiční Vánoční výstavu a to v termínu

5.- 22. prosince. Pokud by někdo chtěl vystavovat nebo prodat nějaké výrobky, které sám vyrobil a vztahují se k Vánocům, může se ozvat na telefon 734472923 nebo  se přihlásit v knihovně (každý pátek 14-17 hod.). 

 

Další beseda při kávě se uskuteční 29. listopadu od 19. hod. s Ing. akad. arch. Pavlem Provazníkem, který se podělí o zkušenosti z výtvarné i projekční činnosti, rád odpoví na dotazy, které se budou týkat vystavovaných akvarelů a projektů. Pokud budete chtít diskutovat o problémech vlastní výstavby či o úpravě veřejných prostor ve Vyskytné,  nebo jiných prostor, bylo by vhodné  do knihovny půjčit fotografii či náčrt objektu, aby odpověď mohla být konkrétní. Některé nápady má již arch. Provazník   pro vás  připravené.

 

 

Přijďte si vyrobit svoji vlasní českou vlajku k 99. výročí vzniku samostatného Československa. Přijďte do školy v pondělí nebo úterý odpoledne (16. a 17. října v době od 13 do 16 hod.), kde máte připraveno vše potřebné k vymalování vlastní vlajky, kterou si můžete odnést domů. V předvečer 28. října Vám děti přinesou více vlajek a požádají Vás o jejich vyvěšení do oken nebo na jiné vhodné místo. Prosím vyvěste  letos alespoň jednu českou vlajku, příští rok bychom se chtěli účastnit pokusu o rekord "Nejvíce českých vlajek ! Český den s českými vlajkami!", který vyhlásíla Agentura Dobrý den v Pelhřimově.

 

Dne 18. října od 13. hod.  knihovna ve spolupráci s místními hasiči připravila pro děti zdejší školy akci "Hasiči čtou dětem". Číst se budou hasičské příběhy a to přímo v hasičské klubovně. 

 

Ve středu 25. října zahajujeme opět Besedy u kávy aneb "středečník". Přednášet bude Bc. Hana Šimková (byla zde již a vyprávěla úžasně o Titaniku) na téma Marie Terezie a to od 19. hod. tentokrát v knihovně.  Přednáška je zaměřena na život panovnice, její postavení v evropském měřítku, reformy, které zavedla a také na osudy jejích dětí.  Také o osobnostech, které s ní spolupracovaly a doplněno bude vše fotografiemi uměleckých děl, které vznikaly v její době a fotografiemi jejích portrétů a soch. 

 


Na listopad připravuje knihovna ve spolupráci s manželi Matějkovými z Vyskytné výstavu akvarelů a kreseb, projektů pivovarů a projektů pro veřejný prostor i pro soukromí  Ing. Akad. arch. Pavla Provazníka z Brna k jeho kulatým narozeninám.   Slavnostní zahájení - vernisáž - bude 27.10. od 16. hod. Výstava bude přístupná každý pátek v době půjčování knih tj. od 14 do 16 hod.  a na závěr výstavy proběhne beseda při kávě dne 29.listopadu 2017 od 19. hod.
Srdečně zveme !!!

 

Obecní úřad, místní škola a místní knihovna připravují velkou akci k výročí vzniku samostatného Československa. Chtějí zapojit celou obec popř. i ostatní obce po vzoru Putimova (v loňském roce) a 28. října požádají občany, aby vyvěsili co nejvíce  českých vlajek na svá okna, domy, zahrady apod.  Chceme všichni společně povzbudit pocit národní hrdosti, dejme sami sobě vědět, že jsme Češi a že to v nás vzbuzuje pocit sounáležitosti a hrdosti (bez ohledu na současné předvolební handrkování mezi politiky). Děti chtějí samy vlajky vyrobit a roznést je po jednotlivých domech, vyzdobí jimi veřejné budovy a školu. Vyzvou  rodiče a prarodiče, aby jim ve škole při malování vlajek pomohli nebo aby si každý občan vyrobil alespoň jednu vlajku vlastní rukou.  Knihovna se na této akci rovněž podílí spolu s obcí, která zakoupí potřebný materiál. Tato akce v letošním roce bude  zkouška na rok 2018, kdy budeme oslavovat  sté výročí vzniku Československa. 

 

V novém školním roce připravuje místní knihovna se školou tyto akce :

V říjmu   "Hasiči čtou dětem" ve spolupráci s místními hasiči pozve děti do klubovny v hasičské zbrojnici, kde jim hasiči přečtou několik hasičských příběhu a ukáží jim jejich požární techniku. 

V prosinci - před Vánocemi  ve spolupráci s místními myslivci "Myslivci čtou dětem", opět přečtou myslivci několik mysliveckých příběhů a pak vezmou děti ke krmelci, po cestě budou rozeznávat  stopy zvěře.  Děti donesou zvířatům drobné dobrůtky. 

V listopadu zábavné odpoledne pro děti

V lednu opět zábavné odpoledne.

V březnu - měsíci knihy a čtenářů pozvala knihovna pro děti spisovatelku Kláru Smolíkovou, která napsala řadu krásných dětských knížek formou komiksů i jiné. Přijde dětem vyprávět jak se takový komiks kreslí a píše. V únoru bude v knihovně výstava komiksů této spisovatelky.

V březnu budou do knihovny také již tradičně pozváni děti z místní mateřské školy - Poprvé v knihovně - seznámení dětí s knihovnou a s knihami.  

V květnu 2018 "Sportovci čtou dětem", opět čtení a nakonec soutěže na kolech okolo školy. 

 

Děti ve škole vymyslely, že na místní autobusové zastávce zřídí "Knihobudku",  o kterou se budou starat a doplňovat knihy z knihovny místní i školní.

 

 

 Nenechte si ujít , stojí to za to,!!!  Doporučuji !!!

 V pátek a v sobotu 20. a 21. října proběhne již 27. ročník Podzimního knižního veletrhu v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Doprovodný program je velmi pestrý, vystoupí v něm tradiční a oblíbení hosté např. Martin Hilský, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř, Jáchym Topol, Václav Klaus, Michal Viewegh, Iva Pekárková, Luboš Hejlík, Jan Bauer a řada dalších osobností. Své knihy představí mnoho nakladatelů a vydavatelů. Některé knihy jsou zde prodávany za výhodné ceny.

Vstupenka stojí 60 Kč, pokud předložíte vstupenku z loňského veletrhu zaplatíte jen 10 Kč. Platí po celé dva dny veletrhu a může ji využít  postupně  celá rodina.
Otevírací doba v pátek 10-19 hod., sobota 9-17 hod.

 

 

Od října začínají opět vždy poslední středu v měsíci "Besedy při kávě", zatím se můžete těšit na téma "Cestování po Pobaltských republikách" - Paulusová,  "Třista let od narození Marie Terezie" - Šimková, arch. Provazník o své tvorbě - viz výstava v knihovně, autorské čtení manželů Marcely a Slávka Matějkových z Vyskytné

s přáteli, kteří nám předvedou dvouminutové veselé příhody-skeče

cestování po Sebegalu, aj.

 

Od půlky  září a v říjnu  připravuje knihovna výstava fotografii z Vyskytné. Připomeneme si jak nám v obci kvetly některé zahrádky a domky. 

 

 Obecní úřad a obecní knihovna pořádají a zvou  na noční prohlídku hradu Lipnice s programem. Zájezd se uskuteční v sobotu

29. července, vyjíždět se bude v 17 hodin z Vyskytné , od 18 hod. je domluvena prohlídka muzea - domku Jaroslava Haška, dále si můžete prohlédnout i jeho hrob a porozhlédnout se po Lipnici, popř. si dojít do Haškovy restarurace na večeři. Od 20 hod. je pak zamluvena prohlídka hradu, kde budou vystupovat, šermíři, děvečky, kat, majitel hradu aj. Rozdávat se budou stříbrňáky a kdo jich bude mít nejvíce bude pasován na rytíře. Cena vstupenky je 200 Kč (i děti), vhodné je pro děti školního věku. Autobus a vstup do muzea J.Haška platí  obec. Srdečně zveme !!!    Přihlásit se můžete  do středy 19. července na obecním úřadě nebo v knihovně.

 

Od nového roku  si můžete půjčovat v knihovně i časopisy:

RECEPTÁŘ  - vychází  1x za měsíc

EPOCHA - vychází 1x za 14 dní

 

Obecní knihovna zve na výstavu krásných fotografií RSDr. Františka Ježka na téma "STROMY A PŘÍRODA OKOLO KŘEMEŠNÍKU"(viz fotogalerie). Výstava potrvá do poloviny září každý pátek v době půjčování knih, tj. od 14 do 17 hodin. Přijďte se pokochat nádhernými fotografiemi nejen z přírody. Fotky si můžete koupit nebo objednat v různých velikostech. 

 

 

 

 

 

=======================================

 

 

 

 

 

Rok 2016:

=======

 

 

Na prodejní Vánoční výstavu se přišlo během čtyř dnů podívat 137 lidí. Výstava se líbila, děkuji všem, kteří se na výstavě podíleli svými výrobky i M. Pahrové a E. Kissové, které mi výstavu pomáhaly instalovat.

 

 

 

 

Ve střeu 23. listopadu byl Obecní knihovně ve Vyskytné  slavnostně udělen titul "Knihovna Vysočiny 2016".   Slavnostní předání proběhlo v Krajské knihovně v Havlíčkově Brodě, doplněno bylo kulturním programem, prohlídkou krajské knihovny a  velkým rautem.  Ocenění si moc vážím a potěšilo mě.

(foto z předání ve fotogalerii)

 

 

 

 

Knihovna ve spolupráci s obecním úřadem   zve  na Besedu při kávě , která se uskuteční dne 30. listopadu od 19. hod. v zasedací síni obec. úřadu. Cestopisnou projekci na téma Kde ženy vládnou předvede Kateřina Karásková z Pelhřimova, která cestuje po světě, maluje, píše a pracuje v humanitárních organizacích. V Guatemale žila s mayskými indiány, kteří prožili genocidu, V Ugandě zprovozňovala nemocnici a školy a v Keni dohlížela na zalesňování a eko zemědělské projekty. Mezitím hledala po světě kmeny, v nichž mají navrch ženy, a napsala o nich cestopisnou knihu "Kde ženy vládnou", kterou si i sama ilustrovala a kterou si budete moci na besedě koupit.  

Na přednášce se dozvíte: Že Amazonky dávno vymřely? Hloupost! Vítejte  ve společnosti, kde mají navrch ženy. Poznáte mexické indiánky, které své muže překonávají nejen inteligencí, ale i objemem. V Indonésii prozkoumáte jediný muslimský matriarchát. Vysoko v čínských Himalájích navštívíte nejromantičtější etnikum na světě. A nakonec se na severovýchodě Indie seznámíte s nenápadným kmenem, jehož muži zoufale bojují za rovnoprávnost.

 

 

V současné době si můžete prohlédnout i nakoupit v knihovně ručně vyrobená  mýdla a voňavé soli do koupele, která vyrobila paní Svěráková z Vokova.  Takový drobný dárek jistě potěší především maminky a babičky, které si je mohou uložit do skříně, aby prádlo krásně vonělo.

 

 

 

 

Dne 17. a 18. listopadu proběhl  v knihovně prodej levných knih jak dětských tak pro dospělé  (prodejce Jiří Pařízek, firma Levné knihy, Opatov). Prodáno bylo 75 knih, ceny byly opravdu "lidové". Akce se vydařila a určitě ji přístí rok zopakujeme.

 

 

V listopadu si můžete také v knihovně koupit teplé ručně pletené ponožky pro celou rodinu a ručně pletené dětské čepice.

 

 

 

 

Výstavu 900 ks krabičkových papírových modelů aut a letadel pana Karla Vláska z Opatova o prázdninách v knihovně  navštívilo přes 200 návštěvníků. Viz fotogalerie.

 

 

Stále trvá velká výstava  ze života obce od vzniku  až do současnosti (také aktuální fotografie z povodně v květnu 2016) na chodbách obecního úřadu a v zasedací síní obecního úřadu.  Výstava byla připravena ke srazu rodáků a  je otevřena v pracovní době obecního úřadu pondělí až pátek.

 

 

 

 

 

Pasování na čtenáře

Dne 2. června se uskutečnilo v zasedací síni slavnostní pasování žáků první třídy na čtenáře. Děti předvedly jak se naučily číst a také přednesly krásné vtipné básničky.  Na čtenáře je pasoval vlastní rukou respekt. mečem sám pan starosta. Na památku dostaly dvě knihy s věnováním od obecního úřadu a  knihovny. Jejich třídní  paní učitelka upekla každému  krásnou perníkovou medaily, nechyběly ani drobné mlsnosti a  také symbol moudrosti -  sova.

Děkuji panu starostovi, paní ředitelce a hlavně třídní paní učitelce Norkové  za spolupráci.

 

 

Maraton čtení

Maraton čtení proběhl ve škole, protože bychom se do knihovny všichni nevešli.  Četla se kniha Ondřeje Sekory "Ferda mravenec"a při čtení se vystřídalo osm babiček a tet a také jeden dědeček.  Žáci 5. třídy si připravily pro předčítající překvapení - nakreslili veliké mraveniště a každý kdo četl si vylosoval jednu postavičku z knihy, kterou pak musel nakreslit a  umístit   do nakresleného  mraveniště. Takže jsme užili při malování spoustu legrace. Čtení bylo prokládáno hádankami, které děti také trochu poučily.    Ostatní postavičky z knížky Ferda mravenec  pak dokreslily děti a vzniklo krásné dílo.

Děkuji škole za krásné prostředí a doufám, že se tam líbilo i předčítajícím a za rok se opět při čtení sejdeme.

 

 

 

 Březen - měsíc knihy a čtenářů

 

V „Březnu – měsíci čtenářů“ proběhlo v knihovně ve Vyskytné několik akcí. Zábavné dopoledne prožily v knihovně děti ze základní školy a také „předškoláci“ z mateřské školy. Starší děti soutěžily ve znalostech nejen spisovatelů a ilustrátorů, ale také luštily zábavné křížovky, dávaly dohromady různé pranostiky a hlavolamy. Předškoláci hádali různé slavné večerníčkové dvojice, k obrázkům Josefa Lady hledali říkadla a také se dozvěděli jak se stát čtenářem v knihovně, jak zacházet s knihou aj. Všichni si odnesli drobné dárky a společně jsme si povzdechli „škoda, že ta naše knihovna je tak malá“.

Protože současně v knihově probíhala i výstava háčkovaných a pletených hraček od ing. K. Truplové, mohly si děti s těmito hračkami pohrát. Knihovnice jim také připravila malé překvapení, kdy připravila výstavu kreseb a koláží, které děti namalovaly ve škole na téma „Zima“. Děti z první třídy zase překvapily a udělaly radost knihovnici, když jí přednesly básničky, které si připravovaly na Školní akademii.

Další výstava, připravená z básní a říkaček o dění ve Vyskytné v letech 1945 - 1968, které složil již nežijící vyskytenský patriot a dlouholetý kronikář Josef Komma, zaujala především starší generaci. V březnu také proběhla prodejní velikonoční výstava. Úspěch má burza knih, kdy občané do knihovny nosí knihy o které již nemají zájem a tyto si pak může kdokoliv zdarma odnést domů.

 

 

 

 

Knihovna děkuje všem, kteří se nějak podíleli na velikonoční výstavě, ať už svými exponáty nebo na přípravě  výstavy.  Výstava měla úspěch, navštívilo ji 167 podepsaných návštěvníků a prodalo se drobných výrobků  za dvanác tisíc korun. Těším se na další spolupráci.

 

 

Na chodbě vedle knihovny stále probíhá "Burza knih". Knihy se stále doplňují  a odnést si je můžete zdarma.

 

 

 

 

Knihovna děkuje všem, kteří se podíleli na "Vánoční prodejní výstavě".  Výstavu navštívilo 150 návštěvníků a prodáno bylo drobných vánočních dárečků za jedenáct tisíc korun.

 

 

Akce knihovny v r. 2016:

(foto z akcí viz fotogalerie)

 

Leden:  1.1. - 31.1. Výstava prací žáků ZŠ a MŠ z Vyskytné

            - knihovna

            15.1. - 31.1. Výstava drobných upomínkových předmětů

             z korálků, kamínků, dřeva aj. - Lenka Blažková

             - knihovna

             27.1.  Beseda při kávě - Řím věčné město

             - Mgr.Jaroslav Staněk  - zasedací síň obec. úřadu

             (ve spolupráci s ObÚ Vyskytná)

 

Únor :  1.2. - 28.2. Prodejní výstava šperky z korálků - p. Bínová

              - knihovna

             1.2. - 28.2. Prodejní výstava drobných

              upomínkových předmětů  z korálků, kamínků,

              dřeva aj. - Lenka Blažková - knihovna

             6.2. -28.2.  Burza dětského oblečení

              - knihovna

              24.2. - Beseda při kávě - Cestujeme po Makedonii

               -  o přechodu 2 pohoří, městech a lidech

               v Makedonii přednáší  Václav Vencovský

               (ve spolupráci s obecním úřadem v zasedací síni)

 

Březen :  Výstava pletených a háčkovaných hraček - 

                Ing. K. Truplová - knihovna 

                         Básně a rýmovačky o Vyskytné bývalého

                kronikáře obce  Josefa  Kommy - knihovna

                9.3. Měsíc knihy - děti ze ZŠ v knihovně

                - zábavné dopoledne

                18. 3. - 25.3. Prodejní velikonoční výstava -

                knihovna

                30.3.  Děti z mateřské školy "Předškoláci" 

                v  knihovně  na téma "Poprvé v knihovně"         

 

Duben :    27.4. - Beseda  při kávě - Jak žijí čeští krajané

                na Ukrajině ve vesnici Bohemka (potomci

                pobělohorských českých emigrantů)

                - přednáší Eva Zadražilová  (ve spolupráci s ObÚ)

                Pokračování výstavy - "veršovánky" Josefa Kommy

                o Vyskytné - knihovna

                Pokračování výstavy háčkovaných hraček - knihovna

 

Květen :    1.-31.5. Výstava hraček z Kinder vajíček - knihovna

                1.-31.5.Výstava - ze života obce - knihovna

                18.5. Maraton čtení - ve spolupráci se ZŠ

                21.5.  Zájezd do J.Hradce ve spolupráci s ObÚ

 

Červen :    1. - 30.6.Výstava "Ze života obce" - další část

                 2.6. Pasování žáků první třídy na čtenáře

                 1.- 30.6.Výstava - "Jak se dříve hospodařilo"

                               a  "Nová výstavba v obci"

                 Burza knih na chodbě

Červenec - Srpen :

                 Výstava papírových modelů aut, letadel, aj. v knihovně

                 Výstavy v zasedací síni ObÚ a na chodbě

                              - "Počátky JZD ve Vyskytné",

                              - "Co se v obci vybudovalo v letech 1945-1988"

                              - "Co se v obci vybudovalo v letech 1989-2015"

                              - "Přátelství Vyskytná-Brenzinkofen"

                              - "Rodokmeny- v rodu je síla"

Září :        Výstava vytvořená  ke srazu rodáků - obecní úřad

                (zasedací síň a chodby)

 

Říjen :       Velká výstava  na obecním úřadě "Ze života obce"

 

                 Stále probíhá "Burza knih" na chodbě vedle knihovny

                 26.10.  Beseda při kávě "Z Rynárce do Pekingu"

                 od 19. hod. přednáší manželé Truplovi

                 z Rynárce s promítáním

 

Listopad:    17. a 18.11. Prodej levných knih od 14 do 17 hod.

                  v knihovně

                  1-30.11.Výstava a prodej ručně pletených ponožek

                   a dětských čepic každý pátek od 14 do 17 hod.

                  30.11. Beseda při kávě od 19. hod.

                  Kde ženy vládnou - cestopisná projekce

                  Kateřiny Karáskové z Pelhřimova

 

Prosinec:      7.12. - 10.12. Vánoční výstava v knihovně

                 

                         

 

 

==========================================

                     

 

 Rok 2015:

=======

 

 

Ve středu 14.října  navštívil kroužek mladých turistů ze Základní školy ve Vyskytné zdejší knihovnu. Děti si prohlédly výstavu kreseb Anetky Hodánkové a pak pro ně byly připraveny různé hry a soutěže. Např. turnaj  ve hře "Člověče nezlob se", chytání rybiček na udici, soutěžilo se také ve znalosti přírody (poznávání rostlin, ptáků a plazů), hádal se název knihy, jména známých ilustrátorů dětských knih a večerníčků, a  velký úspěch mělo luštění krátkých křižovek a různé hlavolamy. Drobné odměny děti snad také potěšily. 

 

 

 

 

 

 

Nové knihy v knihovně:

 

V naší knihovně si můžete od srpna půjčit 35 nových románů od oblíbené spisovatelky JUDE DEVERAUX, 30 knih od  SANDRY BROWN a 10 knih od DANIELLE STEEL. Kdo má rád napětí a hlavně dostihové prostředí může si půjčit 10 nových knih od DICKA FRANCISE.

 

 

 

Knihovna nabízí vyřazené knihy z knihovny, knihy z burzy a  další knihy, které stále nosí lidé jako dary knihovně a které již v knihovně jsou nebo nejsou aktuální.  Tyto si můžete vybrat a odnést na chodbě vedle knihovny zdarma. 

 

 

 


 

 

 

  

 

 

 

Akce knihovny v roce 2015 :

(foto z akci viz fotogalerie)

 

Leden :   28.1. Posezení u kávy ve spolupráci s obecním úřadem na téma

              "Cesta Norskem po Zlaté cestě severu" - přednáší

              p. Paulusová

              Výstava v knihovně - Výkresy dětí ze ZŠ a MŠ Vyskytná

              23.1 a 30.1. Bazar knih v knihovně

 

Únor :     25.2.  Posezení u kávy ve spolupráci s obecním úřadem na téma

              "Příprava zahrady na jaro -  jak správně prořezávat stromy" -

               přednáší mezinárodně uznávaná zahradnice ing. Mirka Paclová

               Výstava výkresů dětí ZŠ a MŠ v knihovně

 

Březen :   Měsíc knihy - návštěva dětí ze ZŠ a MŠ v knihovně, zábavné 

                dopoledne, hry a soutěže

                Maminky, babičky a dědečkové čtou dětem -  akce

                proběhne ve škole dne 10.3. od 8.00 hod. - Maraton čtení

                Výstava v knihovně  po celý měsíc - Jana Marková

                - obrazy zvířat ze zoo

 

Duben :   22.4. Posezení u kávy ve spolupráci s obecním úřadem

               cestovatel, světoběžník, fotograf, novinář a dobrodruh Martin

               Mykiska bude promítat a vyprávět o své cestě po Patagonii, 

               větrné zemi na konci světa. Divoká příroda je domovem lam

               guanak, pštrosů nandú a kondorů.

               3.4. - 6.4. proběhne v knihovně již tradiční prodejní

               Velikonoční  výstava.

              8.4 - 30.4. Výstava v knihovně - obrazy Marty Uhlířové st.

              roz.  Kosové, rodačky z Nového Rychnova

 

Květen:   Výstava obrazů Marty Uhlířové starší

               6.5.  ve spolupráci s obecním úřadem seminář "Abeceda

               rodinných financí"  od 18. hod. v zasedací síni ObÚ

               16.5. - Zájezd do Třebíče - ve spolupráci s obecním úřadem

               židovská čtvrť, synagoga, bazilika sv. Prokopa s průvodcem

               a zámek Budišov (kolekce ptáků, savců, obojživelníků a ryb),

 

Červen:    Výstava obrazů Marty Uhlířové mladší.

                 9.6. Pasování žáků 1.třídy na čtenáře                 

 

Červenec - Srpen:   Výstava obrazů Marty Uhlířové ml.

                               Burza knih na chodbě vedle knihovny

 

Září:          Výstava kreseb Anetky Hodánkové z Vyskytné,

                  žákyně 8. třídy

                  Pokračuje burza knih na chodbě knihovny

 

Říjen:         Týden knihoven - soutěže pro děti ze ZŠ 

                   Výstava kreseb Anetky Hodánkové, žákyně 8 tř.

 

Listopad:   Výstava fotografií studentky střední školy

                  Markétky  Jančičkové z jejích studijních cest 

                  po Anglii a Španělsku a Francii. Do 10.12.2015

                  13.11. Přednáška "Krásy oblohy" s pozorováním

                  noční oblohy astronomickými dalekohledy, doplněné

                  odborným výkladem - přednáší předseda

                  Astronomického  klubu Pelhřimov 

                  - RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D

 

Prosinec:    Vánoční prodejní výstava  9. - 18.12.2015                 

                     

 

Na bazaru knih v lednu se sešlo cca 950 knih, převážně detektivek. Okolo 120 knih si čtenáři odnesli domů nebo byly vloženy do knihovního fondu místní knihovny (převážně doporučená četba pro děti). Zbylé knihy budou v knihovně ponechány do konce roku. Kadý pátek od 14 do 17 hod. se můžete přijít podívat, třeba si ještě nějakou vyberete.

 

 

 

Velikonoční výstava byla úspěšná, navštívilo ji 134 lidí. Na výstavě jste si mohli prohlédnout různé techniky zdobení vajec a také si některá ručně malovaná vajíčka ať už pravá slepičí, nebo keramická, umělá, vatovaná, vosková či skleněná, mohli koupit. Originální bižuterie z fima nebo korálů od 3 domácích autorek, několik druhů technik perníčků, zajíčci a kuřátka z pedigu, různé velikonoční dekorace, léčivé polštářky z obilí a levandule, ozdobné květináče, košíky z proutí a řada dalších exponátů, které vyrobily lidé z Vyskytné a okolí,  se velmi líbily a dobře se prodávaly.  Tradičně však největší obdiv sklidily profesionálně zdobené perníčky a celá perníková budka i se špačky od Dany Drahné. Ve fotogalerii se můžete podívat na několik fotografii z výstavy.

Děkuji všem, kteří se na výstavě podíleli a těším se na další spolupráci.

 

 

Zájezd do Třebíče se vydařil, počásí nám přálo, dvouhodinová  prohlídka  "Židovské čtvrti"  a   "Zadní synagogy" s průvodcem neměla chybu. Mohli jsme nakouknout i do "Přední synagogy, která je ve vlastnictví církve evangelické.  Prošli jsme některé židovské domečky, např. řeznictví, vetešnictví a u několika významných domků nás průvodkyně zasvětila do života Židů v Třebíči.  Bazilika sv. Prokopa nás ohromila.  Zámek Budišov nás mile překvapil rozsáhlou sbírkou savců, obojživelníků, ryb a hlavně odborné znalosti  dětí místní základní školy, které tento den dělaly průvodce na zámku.

 

 

 

 

 

 

 

 Rok 2014 :

 

 

 

Od 16. do 21. prosince se konala již tradiční vánoční prodejní výstava, na které se vystavovaly, ale i prodávaly, výrobky, které vyrobily ženy z Vyskytné a okolí. Menší část výstavy byla věnována tradicím a zvykům ve Vyskytné. Paní Vesecká připravila ukázku jídel, která jedli naši předci na Štědrý den jako např. černý kuba, pučálka, švestková omáčka ( ve Vyskytné se jí říkalo ocet) apod. a také připomněla jaké zvyky se ve Vyskytné dříve dodržovaly.

Z výrobků byly nejvíce obdivované perníčky paní Drahné, její perníkový betlém byl hlavním hitem výstavy, ale i profesionálně ozdobené perníčky paní Páralové a Norkové sklízely zasloužený obdiv. Prohlédnout jste si mohli i vánoční stromečky z těstovin vyrobené slečnou Řádovou a ručně šitý betlém paní Roubíčkové a řadu dalších krásných vánočních nápadů.

Andělé, čerti a zvonečky z pedigu paní Vomáčkové se zase prodávaly nejvíce, spolu se svíčkami a vánočními koulemi, které ručně malovala paní Kovářová.

Výstavu navštívilo 131 lidí.

Děkuji všem, kteří se na výstavě podíleli a těším se na další výstavu.


 

 

 

V rámci akce "Týden knihoven" byla uspořádána malá výstava v knihovně "Jak se volilo ve Vyskytné před 40 roky" a 10. října byli žáci první třídy zdejší školy pozváni do knihovny na besedu na téma "Čtení je úžasná zábava", kdy kromě povídání o knihách děti soutěžily v hádání pohádek a pohádkových postav. Domů si odnesly drobné dárečky.

 

 

Dne 11. června proběhlo v obřadní síni obecního úřadu slavností pasování devíti žáků první třídy na čtenáře. Žáci si také připravili pro rodiče a ostatní pěkný kulturní program, pak složili slib a starosta obce každého z nich pasoval na čtenáře. Snad budou na tutu malou slavnost vzpomínat rádi. Každý si odnesl Pamětní list a malý dárek - dvě knihy, které věnoval obecní úřad a místní knihovna, čestný průkaz mladého čtenáře do knihovny, od třídní učitelky malé sovičky jako přívěsek na krk a  trochu sladkostí.

 

 

 Od 20.5. si můžete  v knihovně prohlédnou krásné fotografie domácí autorky Jaroslavy Švantnerové (Kokšové) na téma "Vzpomínky na Kanadu a Havaj".  Výstava je otevřena každý pátek od 14 do 17 hodin. Autorka žila v Kanadě 4 roky a má také kanadské občanství.

 

 

Dne 10.5. jsme podnikli ve spolupráci s obecním úřadem výlet na soukromý zámeček ve Stráži nad Nežárkou a do muzea Emy Destinnové. Po cestě jsme se zastavili  v Metánově v malém  muzeu obrozeneckého vynálezce Jana Jakuba Hrona - Metánovského. Průvodce tohoto malého muzea pan Zeman byl úžasný,  nadchl nás svým vyprávěním o profesoru Hronovi - Metánovském a jeho  vynálezech a dílu. Na závěr jsme si mohli také prohlédnout opravenou metánovskou kapli.

Pokračovali jsme na soukromý zámeček Stráž nad Nežárkou a do muzea Emy Destinnové. Sice se nesmělo uvnitř zámečku fotografovat, ale na tu krásu budeme dlouho vzpomínat. Jak uvedl spolumajitel a současně i náš průvodce po zámečku, tento nebyl nikdy ve své historii přístupný veřejnosti, až po rozsáhlé rekonstrukci současných majitelů manželů Doubravových od roku 2006. Prošli jsme i tajnou hradní únikovou chodbou k Nežárce, viděli jsme  tajný východ z ložnice, soukromé prostory majitelů, krásný modrý salonek, koncertní sál, aj. Zámek se od svého otevření stává trvalým hudebním koncertním stánkem, kde vystupují přední profesionální domácí i zahraniční umělci.

Na konci prohlídky nám paní majitelka každému dala ochutnat bylinný liker, který dle starého receptu vyrábí z různých bylin.

V celém přízemí zámku je nejrozsáhlejší a nejucelenější expozice života a díla světové operní pěvkyně Emy Destinnové.

Myslím, že se výlet všem líbil.

 

  

Velikonoční výstavu, která se uskutečnila od 16. do 20. dubna navštívilo 173 lidí.  Drobných velikonočních či jarních výrobků, které vyrobili občané z Vyskytné či okolních obcí se prodalo za 11 tisíc Kč. Nejvíce se prodalo proutěných košíků, které upletl z proutí Jaromír Beran a ručně malovaných kraslic paní Miloslavy Kovářové. Tradičně již druhý den byly vyprodány nádherné perníčky, které napekla Miroslava Páralová a profesionálně nazdobila a také zajíčci a kuřátka z pedigu Lenky Vomáčkové. Všem, kteří se na výstavě podíleli děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

 

 

 Nejpilnější dětskou čtenářkou za rok 2013 byla opět Anička Dolejší. Dospělou nejpilnější čtenářkou byla Eva Kissová. Obě dostaly od knihovny pamětní list a knihu.

 

 

 

V zasedací síni obecního úřadu si můžete také prohlédnout výstavu fotografií na téma "Domy ve Vyskytné dříve a nyní".

 

 

Akce knihovny v roce 2014:

(foto z akcí viz fotogalerie)

 

Leden :  -  Výstava v knihovně "Vnitřní krása a krása okamžiku"

                fotografie  - p. Alice Pavlů

            -  29.1. ve spolupráci s obecním úřadem beseda u kávy

               na téma "Putování po USA a setkávání s potomky 

               českých přistěhovalců"- p. Paulusová

Únor :    -  Výstava v knihovně - pokračování   "Vnitřní krása a

                krása okamžiku"  fotografie - p. Alice Pavlů  a

                výstava sbírky panenek  - p. Eva Kissová

             -  7.2. přednáška v knihovně  "Léčivé magnety"

                   - p. Krpounová (Třebíč)

 

Březen :  - 26.3. ve spolupráci s obecním úřadem a institutem

                 přirozené cesty ke zdraví beseda u kávy na téma

                   "Detoxikace - očista organismu českou řasou

                    chlorella" - od 19.00 hod.

 

Duben :     - 24.4. (čtvrtek) ve spolupráci s obecním úřadem

                 přednáška  o hvězdách a souhvězdích,

                 která můžeme vidět na jarní a letní obloze

                 přednáší - Jakub  Hraníček, předseda Astro-

                    nomického spolku Pelhřimov - od 19. hod.          

 

                   16.4. - 20.4.  Velikonoční výstava.

                    Vystaveny budou  tradiční velikonoční

                 exponáty a některé výrobky, které vyrobili občané

                 z Vyskytné a okolních obcí si budete moci také

                 koupit např. ručně malované kraslice, pletené

                     proutěné koše, ručně malované svíčky,

                     obrázky  a šperkovnice vyrobené ubrouskovou

                     technikou,  výrobky z pediku, z drátků aj.

 

Květen :      21.4 - 19.5 dokumentární výstava v knihovně 

                     110. výročí založení  knihovny ve Vyskytné

 

                        

                     20.5. - 30.9. Výstava fotografií v knihovně

                    "Vzpomínka na Kanadu a Havaj" domácí

                     autorky Jaroslavy Švantnerové, která žila

                     4 roky v Kanadě. Výstavu si můžete

                     prohlédnout každý pátek 14-17 hod.

                     

 

Červen :       11.6. Pasování žáků 1.třídy na čtenáře

                      od 15.00 hod. v obřadní síni obecního

                      úřadu

 

Červenec - září :  Výstava fotografií Jájy Švantnerové

                              v knihovně a malá výstava

                              starých fotografii ke třídním srazům

                              Výstava fotografií domů ve Vyskytné

                              v zasedací síni obec. úřadu

                             "domy dříve a nyní"

 

Říjen :             Výstava v knihovně "Jak se volilo před

                         40 roky ve Vyskytné" - několik fotografií

                         z předvolební schůze, ukázka volebních

                         lísků a foto z průběhu voleb - volební komise

                        

                         10.10.  "Poprvé v knihovně" - beseda se žáky 1. 

                          třídy o knihách "Čtení je úžasná zábava" 

                          + zábavná soutěž pohádky a pohádkové

                          postavy 

 

                         29.10. od 19. hod. (středečník) ve spolupráci

                         s obecním úřadem - beseda o zahradničení - jak

                         zazimovat zahradu, poradna o  chorobách

                         a škůdcích rostlin -Ing. Paclová, odbornice

                         na zahradu (radí a odpovídá na dotazy 

                         zahrádkářům na rádiu Region i

                         v  televizi v Loskutákovi).

 

                          

Listopad :  26.11. od 19. hod. - "Žila jsem v Kanadě"

                    - beseda nad fotografiemi

                      s Jájou Švantnerovou, vyskytenskou

                      rodačkou,  která žila několik let v Kanadě 

                           

                            10.11.- 12.12. výstava fotografií Alice Pavlů

                      v knihovně - otevřeno každý pátek

                      od 14 do 17 hodin

 

 

Prosinec:     16 - 21. prosince  prodejní

                     vánoční  výstava v knihovně, 

                     14-17 hod.

 

                        

 

 

 

 

 

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Rok 2013:

 

 

 

 Vánoční výstava se povedla, navštívilo ji 253 návštěvníků a bylo prodáno drobných vánočních dárků za 17 tisíc Kč.  Děkujeme  všem.

Co vše bylo na výstavě se můžete podívat ve fotogalerii.

 

Pasování vyskytenských prvňáčků na čtenáře

 

 

Historicky první pasování vyskytenských prvňáčků na čtenáře proběhlo v obřadní síni obecního úřadu ve spolupráci místní knihovny, základní školy a obecního úřadu dne 13. června.

 

Před vlastním pasováním knihovnice dětem připomněla, že umět číst, psát a počítat je nejzákladnější a nejdůležitější dovednost pro celý jejich budoucí život.

 

Ředitelka základní školy složila básničku hodící se na jednotlivé děti. Každý žák si vylosoval jednu sloku, kterou musel přečíst nahlas, aby ukázal, že umí číst a může být pasován na čtenáře.

 

Prvňáčci si pro knihovnici také připravili překvapení. Každý přednesl básničku, která se vztahovala k začátečnímu písmenku jejich jména, a nakonec společně zazpívali písničku o své třídě.

 

Protože se všichni osvědčili a dokázali, že umí číst, byl přečten slib čtenáře a přistoupeno k vlastnímu pasování.

 

Každý prvňáček poklekl na pravé koleno a starosta ho historickým kordem pasoval na čtenáře. Ředitelka školy ho opásala šerpou a knihovnice mu předala pamětní list spolu s dalšími dárky a hlavně speciální čtenářský průkaz do místní knihovny.

 

Doufejme, že knihovna ve Vyskytné založila novou tradici a získá nové pilné a vytrvalé čtenáře.

 

 

 

Nejpilnější dětský čtenář za ro rok 2012 

 

V březnu byla vyhlášena a oceněna nejpilnější dětská čtenářka za rok 2012 Anička Dolejší z 5. třídy. Jako odměnu dostala 2 knihy.

    

                                                                                             

 

 

Březen - měsíc knihy

 

Každý rok v březnu měsíci knihy, čtenářů a internetu zve knihovnice děti ze Základní školy ve Vyskytné do knihovny. V letošním roce přišly i děti předškoláci z mateřské školy. Knihovna je malá,  proto jsou podmínky pro různé soutěže stísněné, ale vše se dá vyřešit. Děti do knihovny chodí po třídách, snad i rády a vše probíhá tak jak má. I když možná maminky mají trochu práce navíc, neboť někdy to odnesou kolena kalhot, protože v zápalu boje se „musí“ kleknout na zem na kolena a psát na židlích, na kterých se předtím sedělo.

V první části s dětmi knihovnice zopakuje základní pojmy a údaje o knihovně. Např. jak se stát čtenářem, jak zacházet s knihou, jak jsou knihy rozděleny a podle čeho jsou zařazeny. Starším dětem vysvětlí pojmy beletrie, naučná literatura, vázaná a brožovaná kniha, autor, ilustrátor, překladatel, tiráž aj. Pak už začíná druhá část, nejvíce oblíbená, tj. soutěže a kvízy.

Letošní téma bylo pohádkové. Děti dávaly dohromady slavné večerníčkové dvojice, k obrázkům Josefa Lady hledaly říkadla, podle přečtené ukázky z knihy hádaly název knihy a spisovatele aj. Dětí z vyšších tříd dávaly dohromady různé pranostiky, luštily křížovku i hlavolam, další kvíz tvořily otázky z pohádek Václava Čtvrtka, z pohádky Tři oříšky pro Popelku, či otázky na známé postavičky z  Čtyřlísku apod. Vítězové soutěží dostávali různé drobné dárky.

Děti do knihovny nechodí však jen v březnu. V loňském roce v září na Den gramotnosti také v knihovně soutěžily. Otázky se týkaly současnosti i historie obce Vyskytná.

Práce s dětmi se určitě vyplatí, neboť z 69 čtenářů, které knihovna ve Vyskytné za rok 2012 registruje je 26 dětí do 15 let, což v době internetu není zase tak málo.

Vlastních knih má knihovna 1860. Každé 2-3 měsíce dováží nové knihy z výpůjčního fondu regionální knihovny v Pelhřimově, převážně nově vydávané knihy. V loňském roce knihovna půjčila téměř 2500 knih a koupila nebo dostala darem 93 nových knih.

Knihovna pořádá různé výstavky v knihovně nebo na obecním úřadu (Velikonoční, Vánoční ), spolupracuje nejen se školou, ale podílí se i na některých akcích pořádaných obecním úřadem.

                                                                                                   

 

 

 

Akce knihovny v roce 2013

(foto viz fotogalerie)

 

Leden :  Výstava prací dětí  ZŠ a MŠ  Vyskytná

             v knihovně "Malujeme  Vánoce"

Únor :    Výstava v knihovně  - názvy domů

             ve  Vyskytné "po doškách"

Březen:   1) Měsíc knihy a čtenářů - Návštěva dětí

                  ze ZŠ -  1. až 5. tř.- soutěže, hry

              2) Návštěva dětí z MŠ - předškoláci

                  - hry, čtení pohádek, soutěže

              3) Dne 27.-31.3. "Velikonoční výstava"

                  v zasedací síni obecního úřadu

              4) Dne 27.3. od 18.00 hod. na ObÚ -

                   "Velikonoční zvyky na Pelhřimovsku"

                  - dr. Nováková (Okresní muzeum 

                  Pelhřimov),vystoupení žáků ZŠ

Duben:    Výstava prací dětí ze ZŠ a MŠ Vyskytná

               v knihovně "Velikonoce"

Květen:    Výstava na ObÚ -"Mandaly"

               Výstava v knihovně - "Jak šel čas ve škole a

               v obci"

Červen:    Výstava v knihovně -fotografie k třídním

               srazům

               13.6. Pasování žáků 1.třídy ZŠ na čtenáře

               - v obřadní síni obecního úřadu

Červenec:  Výstava v knihovně- další třídní srazy

                - jiné foto ke srazům škol. tříd

Srpen:      Knihovna zavřena - malování knihovny

Září:        Výstava v knihovně - staré fotky  Vyskytné

Říjen:       Výstava v knihovně - 95. výročí vzniku ČSR

                - dokumenty z obce Vyskytná

Listopad:   Výstava v zased. síni -  domy

                ve Vyskytné

                Dne 27.11. od 19. hod. - na ObÚ "Beseda 

                u kávy" téma  "Vše o houbách

                a houbaření".

                Přednáší předseda Mykologického spolku

                z Havl. Brodu- RNDr. Jar. Kocman

 

 Prosinec:  Vánoční prodejní výstava v knihovně -

                od 3.12. do 23.12.2013.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

AKCE knihovny v roce 2012

(Foto viz fotogalerie)

 

Leden :  Výstava prací dětí z MŠ Vyskytná

              (knihovna)

              Předváděcí akce firmy TUPPERWARE

              (knihovna)

Únor:      Výstava v knihovně "Obec Vyskytná

               v zimě"

              Středečník "Cesta za našimi předky"

              (ObÚ - 29.2. od 19. hod. -p. Paulusová) 

Březen:   Výstava v knihovně "Domy ve  Vyskytné

               dříve a dnes  - I. část"

               Středečník "Ptačí svět"

               (ObÚ - 28.3. od 19. hod. - p. Koubek)

Duben:    Výstava obrazů (V.Kuzdas) a
               Velikonoční výstava 

               (3-6.4. na ObÚ)

                Středečník "Civilizační choroby"

               (ObÚ - 25.4. od 19. hod. - MUDr.

                Kölblová)

                Výstava v knihovně "Domy ve

                Vyskytné dříve a dnes - II. část"

Květen:    Výstava v knihovně "Foto

                z  Velikonoční  výstavy"

                Zájezd na HOBBY v Č. Budějovicích

                (společně s ObÚ - 19.5.)

Červen:    Výstava v knihovně "Foto domy

                ve  Vyskytné dříve a dnes - III. část

Červenec: Výstava v knihovně "Foto domy

                 ve Vyskytné  dříve a dnes - IV. část

Srpen:       Výstava v knihovně "Výuční listy   

                 našich předků"

Září:          Výstava v knihovně - A léta běží...

                  ke srazu šedesátníků - fotogalerie

Říjen:        Výstava v knihovně - vznik ČR

                  Středečník - beseda s cestovatelem,

                  spisovatelem a novinářem Martinem

                  Mykiskou  - Aljaška(ObÚ dne 31.10.   

                   18. hod.)

Listopad:    Středečník - beseda s p. Paulusovou

                   Letem světem Amerikou (ObÚ dne 

                   28.11. od 19.hod.

                 

Prosinec:    Výstava fotografií Miroslava  

                   Marka (Agentura Dobrý den)

                   spojená s Vánoční výstavou


 

                          

 

Knihovna vyhlašuje soutěž o nejlepší návrh LOGA pro místní knihovnu.

 

Na logu musí být uvedeno :

1) název "Místní knihovna Vyskytná  u Pelhřimova"

2) otevírací doba "každý pátek 14 - 17 hod." 

3) ostatní je na autorovi návrhu

 

Návrhy je možné podávat  přes e-mail : jarosova.ve@seznam.cz

nebo osobně v knihovně každý pátek odpol. do 10.12.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

Akce knihovny v roce 2011:

(Foto viz fotogalerie)

 

Leden:    výstava "Ze života obce" - I. část 

              (zasedací místnost ObÚ)

Únor:      výstava "Ze života obce" - II. část

              (zasedací místnost ObÚ)

Březen:   beseda  s dětmi 1. - 5. třída

               ZŠ Vyskytná na téma

              "Březen - měsíc čtenářů" (knihovna)

               výstavka - "Pověsti o Vyskytné"

               Vyhlášení soutěže pro děti do 15 let

               (knihovna)

Duben:    Velikonoční výstava na Obecním úřadu 

                ve Vyskytné

Květen:    výstava "Ze života obce" - III.část

                (v zasedací místnosti ObÚ)

Červen:    výstava "Ze života obce" - IV. část

                (v zasedací místnosti ObÚ)

                Vyhodnocení soutěže dětských

                spisovatelů a malířů - předání cen

Červenec: Výstava "foto z velikonoční výstavy"

                a výstava vítězných prací žáků ZŠ

                v místním obchodě

Srpen :     Výstava všech prací žáků ZŠ v místní

                knihovně

Září :        Výstava ve škole pro sraz tříd -   

                Poznáte se?

Říjen:       Výstava - Křížky ve Vyskytné

 

Listopad:  Beseda na ObÚ - "Středečník"

                Zapomenuté studánky 

Prosinec:  Vánoční výstava na ObÚ

                 Beseda na ZŠ - symboly Vánoc  

                 Výstava vánočních pohlednic - ZŠ 

 

 

 

 

 

 

Akce knihovny v roce 2010:

 

Leden :     Středečník   „Na Hromnice o hodinu víc +   

                výstava

Únor:        Středečník   „Zambie“ spolu s ObÚ +

                promítání

Březen:     Tradice a zvyky o Velikonocích + výstava

                ObÚ

Duben:     Josef Čapek + výstava – Zákl. škola

               Středečník „Čína, Indie“ s ObÚ + promítání

Květen:     Výstava „Vůně domova“  OK s besedou

                Výstava II.svět. válka v ZŠ

Červen:     Vůně domova – výstava

                Pověsti – beseda

Říjen:        Výstava „Události roku 1914-1922

                ve Vyskytné a okolí“

Listopad:   Výstava v knihovně  „100 let knihovny

                ve Vyskytné“

Prosinec:   Výstava  v knihovně  „Vánoce a betlémy

                na pohlednicích“

                Besedy "Zvyky a obyčeje o vánocích"

                Výstava 160 betlémů  u Veseckých